Náročná situácia s Covidom 19 spôsobila, že sa po dva roky nemohlo uskutočniť plánované 24. stretnutie oldskautov troch krajín v Českej republike – v Plzni. Z tohto dôvodu sa tento ročník celkom zrušil a 25. Trojstretnutie oldskautov sa uskutočnilo na Slovensku.
Svojich priateľov sme privítali v Terchovej – v pokojnej lokalite obce Šípkova. Vo štvrtok 8. septembra podvečer sa začali schádzať účastníci z Českej republiky – 26 členov z Kmeňa dospelých – Junáka, z Poľska 21 členov – Zwiazek Harcerstva Polskégo – Wydzial Seniorov i Staršiny Harcerskej a z rakúskej Skautskej Gildy 1 účastník. Domácich členov DSaSS bolo 24. Témou stretnutia bolo motto: „Nie je budúcnosť bez minulosti“, ktoré bolo aj hlavnou témou konferencie, oficiálnej časti nášho stretnutia. No kým sme zasadli k rokovaniu, čakal nás zaujímavý program. V piatok zavčasu ráno smerovali dva autobusy do Čadce, kde sme navštívili výrobné družstvo Okrasa. Tu sa ešte stále tradičným spôsobom vyrábajú krásne, ručne maľované vianočné ozdoby. V podnikovej predajni sme mali možnosť zakúpiť si ozdoby. Okolo poludnia sme sa presunuli na Trojmedzie do obce Čierne, kde účastníci z každej krajiny spoločne zasadili na slovenskej strane „Lipu bratstva“ a vedúci delegácií k nej prisypali i zeminu dovezenú zo svojich krajín. Tento slávnostný akt sa konal za prítomnosti starostov z okolitých obcí a to Jaworinka, Hrčava a starostu obce Čierne. Členovia FS Ozvena z Čierneho nám tento slávnostný deň spríjemnili goralskými piesňami. Pri Lipke bola osadená tabuľka s trojjazyčným textom. K tomuto aktu bol vydaný aj Pamätný list pre všetkých zástupcov prítomných skautských organizácii a starostu obce Čierne.
Starosta obce Čierne p. P. Gomola vyjadril oldskautom veľkú vďaku za túto akciu. Sľúbil, že sa o lipku budú spoločne všetci starať a pozval nás, aby sme sa v budúcnosti prišli pozrieť ako lipka rastie. Pripravil nám milé pohostenie, chutný poľovnícky guláš a spoločne sme všetci strávili krásne chvíle na Trojmedzí.
Z Čierneho naše autobusy smerovali k Žiline presne k hradu Budatín – pamiatka s najstaršími zachovanými časťami zo 14. storočia je obkolesená historickým parkom. Zaujala nás expozícia Považského múzea – výnimočná výstava pri príležitosti 80. výročia založenia múzea. Večerný návrat do Šípkovej, chutná večera, program s video – prezentáciou činnosti oldskautov z ČR a animovaný film Zbojník Jurko od Viktora Kubalu (1976), rozhovory a spev nás zabavili do neskorých nočných hodín.
V sobotu ráno, po uprašanej noci, sa uskutočnili plánovaný výlet pre záujemcov do Jánošíkových dier a pre ostatných menej zdatných to bola rozhľadňa Terchovské srdce. Taktiež návšteva múzea v Terchovej a Betlehem. Spoločne sme navštívili výrobňu syrov v Zázrivej, potom nás potešil v Terchovej obed v pivovare Vršky.
Popoludňajší program patril spomínanej konferencii k danej téme za účasti prezidentky Subregiónu Centrálnej Európy Terezy Tarkowskej. Po privítaní všetkých účastníkov bola na úvod predstavené história 30. výročia založenia Subregiónu ISGF. Svojimi referátmi sa pripojili aj bratia z Poľskej a Českej republiky. Vzájomne sme diskutovali a zhodnotili sme sa, že spoločné stretávanie oldskautov je potrebné a napĺňa tak motto tohoto podujatia. Podpísali sme Medzinárodné zmluvy o spolupráci a taktiež boli odovzdané Ďakovné listiny zahraničným komisárom DSaSS O. Nagymu a R. Matimu za zásluhy na rozvoji medzinárodnej spolupráce. Brat Bobor – Vlado Janečka, čestný prezident DSaSS, stručne pripomenul históriu Kruhu dospelých v SLSK a jeho transformáciu na občianske združenie DSaSS (Dospelí skauti a skautky Slovenska). Vyjadril pochvalu a obdiv novému vedeniu a zaželal veľa úspechov do ďalšej činnosti.
Záver oficiálneho programu patril vystúpeniu mladých umelcov – Terchovskej muziky, ktorí nám autenticky priblížili miestny folklór. Po ceremóniách bol večer sprevádzaný rozhovormi a spevom do neskorých hodín.
Je potrebné spomenúť, že toto podujatie bolo uskutočnené pod záštitou predsedníčky Žilinského samosprávneho kraja p. E. Jurínovej. Radi by sme poďakovali aj starostovi obce Terchová za priazeň a propagačné materiály.
S podporou
International Scout and Guide Fellowship – ISGF
Twinning
Počas 25. Trojstretnutia bol vydaný certifikát pre národné skautské organizácie k ich 25. stretnutiu, ktoré sa stretáva od roku 1997. Prekvapenie pre ostatné krajiny pripravili slovenskí členovia. Osvedčenie vydala Svetová organizácia ISGF ako Twinning – medzinárodná spolupráca.