6 dní plných zodpovedností ale aj zážitkov a hlavne dobrodružstiev. To všetko sa dalo stihnúť na 30. svetovej konferencii ISGF v Granade, na ktorej sme sa aj vďaka dobrodincom mohli zúčastniť ako zástupcovia národnej organizácii za Slovenskú republiku- DSaSS.
Hneď prvé dobrodružstvo sa nám naskytlo na letisku, keď sme sa stretli s prvou skupinou skautiek a skautov z Luxemburska, Írska, Surinamu a Španielska. Nevinná otázka – akú má vlastne Slovensko vlajku – spustila proces chválenia sa vlajkami a vyvrcholila spoločnou fotkou.
Ubytovanie v hoteli s privítacími darčekmi a koktailová večera, na ktorej nás usporiadatelia srdečne privítali, naštartovala čo bolo neodvratné a to nadviazanie rozhovorov.
Ďalšie ráno zahájil slávnostný ceremoniál, na ktorý sme sa presunuli do Auditória. Pochod s vlajkami a vztýčenie ISGF vlajky za zvuku rohu a hymny ISGF sa niesol v duchu vďačnosti, radostného stretnutia, ale aj spomienky na zosnulých, s ktorými sa už nestretneme.
Slovo dostali ako aj mestský predstavitelia, tak aj vodcovia našej organizácie, ktorí nás pripravili na dôležitú úlohu.
Pre nás ako krajinu, ktorá bola prvýkrát v histórii na svetovej konferencii bol každý moment zážitkom, ktorý sme prežívali veľmi intenzívne.
Spoločnou fotkou sa začalo prvé plenárne zasadnutie, prvé volenie za prijatie krajín kandidujúcich na prijatie do ISGF.
Stali sa nimi Bolívia, Burundi a Venezuela.
Po obede sa v priestoroch hotela pokračovalo v rokovaniach o návrhu prijatia tretieho oficiálneho jazyka – Španielčiny a predstavení boli aj kandidáti do rady ISGF. Problém nastal pri rokovaní o usporiadateľskej krajine ďalšej konferencie. Z pôvodných 3 kandidujúcich krajín – Malajzie, Saudskej Arábie a Senegalu – 2 krajiny odstúpili, a tak zostal len Senegal. Žiaľ táto krajina nenašla podporu u členov nakoľko považujú krajinu, ktorá hraničí so štátmi v neustálom vojnovom konflikte za nedostačujúco bezpečnú a problematickú na získanie víz pre účastníkov.
Uznesenie dáva termín do 15.3.2025 na zaslanie kandidátky krajinám, ktoré prejavia záujem stať sa hostiteľskou krajinou 31. svetovej konferencie.
Večer bola na programe návšteva pevnosti Alhambra, čo v preklade z arabčiny znamená jediná červená.
Nočná prehliadka mala síce svoje čaro, ale určite sme nevideli tie detaily, ktoré by sme videli cez horúci deň. Nás – účastníkov – rozdelili do skupín, aby sme nadviazali bližšie kontakty. Snažili sme sa, no niekomu to išlo ťažšie a niekto mal šťastie a bol v skupine s Čechmi, Poliakmi alebo nemecky hovoriacimi skautmi.
Druhý deň sa niesol v duchu rokovaní a návrhov, ktoré mali byť prediskutované v malých skupinách podľa jazykov. Predložená bola aj finančná správa, ku ktorej sa viazala aj živá diskusia. Okrem iného sa hlasovalo za zvýšenie členských poplatkov.
Medzi rokovaniami boli premietané videá – prezentácie krajín, ktoré o to prejavili záujem.
Podvečer sa otvoril scoutshop ISGF ako aj obchod španielskych organizátorov, ktorí okrem suvenírov a spomienkových predmetov konferencie ponúkali aj tričká a šatky, o ktoré prejavili záujem aj naši členovia.
V hoteli sme mali možnosť nahliadnuť aj do historického kútika, ktorý si tu pre nás domáci vytvorili.
Tento náročný rokovací deň sme ukončili nádhernou ukážkou flamenco tanca a kokteilovou večerou.
Nasledujúci deň bol určený výletom, na ktoré sme sa vopred prihlásili. Nás trasa zaviedla do prímorského mestečka Motril. Ochutnávkou rumu z rodinného podniku sme začali našu cestu za spoznávaním tohto kraja a následne sme sa presunuli do dvoch cukrovarov, ktoré boli historicky zaujímavé.
Po chutnom obede na pobreží sme sa vrátili na hotel, kde nasledovala porada vyšších organizačných zložiek ako sú prezidenti subregiónov.
Mi smrteľníci sme mali voľný program, alebo sme si mohli pozrieť výstavu skautských známok. Viacerí využili čas na prípravu stolov na večerný svetový trh, ktorého cieľom bolo predať čo najviac a z utŕžených ISGF peňazí podporiť buď medzinárodnú či národnú organizáciu, alebo nechať zisk na voľbu ISGF.
Účastníci,väčšinou v národných krojoch, mali preplnené stoly rôznymi predmetmi od vejárov cez drobnosti až k celým kusom odevov, ktoré si záujemcovia mohli zapožičať na fotenie alebo u iných aj zakúpiť.
Náš stôl reprezentoval zručnosti našich členov turbančekmi, príveskami ale aj nálepkami a QR kódmi ako odkaz na našu WEB stránku, ktoré sme skôr rozdávali ako predávali.
Najviac zaujali prívesky s ľaliou, ktoré slúžia ako žetón na získanie nákupného vozíka. Ako sme počuli bola to tá najpraktickejšia vec na trhu.
Keďže sa čas krátil a nejaké veci nám zostali rozdávali sme ich ako darčeky. Na oplátku sme dostali raz placku alebo lama prívesok, za ktoré ďakujeme.
Konečná suma, ktorú ISGF za ten večer vyzbieralo, bolo 1259€.
Nasledujúci deň sa niesol poslednými rokovaniami ako aj hlasovaním o uzneseniach.
Počas zrátavaní hlasov sa medzi inými odvysielala aj naša prezentácia DSaSS.
Predstavenie novej rady ISGF ako aj ukončovací ceremoniál s vlajkami za spevu ISGF hymny bol posledný bod 30 svetovej konferencie v Granade.
Večer nás čakala už len „galavečera“, na ktorej sa nielen jedlo, ale aj fotilo o 100/6.
Neskoro večer nás ešte do tanca vtiahla dvojica tancujúca flamenco a neskôr aj rezké moderné tóny.
Ráno sme už viacerých účastníkov ani nestretli, nakoľko každý v záujme stihnúť svoj let vstával v inom čase a niektorí aj vo veľmi skorých ranných hodinách.
Zostala ešte početná skupina, ktorá prejavila záujem o post tour, ktorú si určite užili.
S vďakou v očiach a objatiami sme sa rozlúčili aj my a vydali sa na cestu domov.
Ďakujeme podporovateľom, prezídiu DSaSS, španielskym skautským organizátorom a vedeniu ISFG za ich prácu a obetavosť.
Zdar
Sisu a Milan
Viac Foto TU